Neden Python Dilini Öğrenmeliyim

python progralama dili

Hangi programlama dilini öğrenmeliyim diye araştırmalar yaptım,  yazılan makaleleri okudum, videolar izledim. Daha sonra Python programlama dilini öğrenmeye karar verdim. Öğrenmek için udemy sitesinden ücretli/ücretsiz birkaç tane eğitim satın aldım. Ara ara youtube da videolar izledim. Yavaş yavaş kod yazmaya başladım. Python öğrenmeye devam ederken neden makale dizisi hazırlamıyorum dedim kendi kendime. Öğrenirken, öğrendiklerimi pekiştirmek ve başkalarına da fayda sağlamak adına bloğumda makaleler yazmaya karar verdim. Bu yazımda; Python nedir? Neden Python Programlama Dilini Öğrenmeliyiz? konularını işledim. Umarım sizlere faydası dokunmuştur.

İçindekiler

  1. Python Nedir?
  2. Python Dili İle Neler Yapabilirim?
  3. Python Dilinin Avantajları Nelerdir?
  4. Python Dilinin Sürümleri

Python Nedir?

Python 90’lı yılların başında Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan bir programlama dilidir. Zannedilenin aksine ismini piton yılanından değil, Rossum’un çok sevdiği Monthy Python isimli komedi grubunun sergilediği gösteriden alır. Python nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir dildir. Programlama dilleri makine mantığı ile insan mantığı arasında köprüdür. Bir dilin makine mantığına daha yakın olması makine üzerinde daha hızlı çalışabilmesi sonucunu doğurur. Ancak makine mantığına yaklaşmak, insan mantığından uzaklaşmayı gerektirir ve haliyle dili öğrenmesi daha zor hale getirir. Eğer bir programlama dili ne kadar makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaşırsa yüksek seviye olarak adlandırılır Python da bu yüzden yüksek seviye bir dildir. Pek çok dile göre öğrenmesi daha kolaydır.

Python Dili İle Neler Yapabilirim?

Python ile ihtiyaç duyduğunuz pek çok işi başarabilirsiniz. Masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, veri analizi ve görselleştirme uygulamaları, oyunlar, ağ modelleme, hesaplamalı biyoloji ve biyoenformatik bilimleri gibi birçok alanda uygulamalar Pyhton dili ile kolaylıkla geliştirilebilir.

Python Dilinin Kullanım Alanları

Python Dilinin Avantajları Nelerdir?

Python’un ortaya çıkışında ve geliştirilme sürecinde, bir başka genel amaçlı yazılım dili olan ABC programlama dilinin etkisi olmuştur. Van Rossum, Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) isimli araştırma merkezinde, üzerinde çalıştığı ABC programlama dilinin sınırlı olduğunu, geliştirmeye açık olmadığını fark ederek ve ABC dilinin olumlu yanlarını alarak Python’u ortaya çıkarmıştır. Python, ilk sürümünden bu yana dikkatleri üzerine çeken ve dünya genelinde geniş bir kullanıcı sayısına ulaşan, nesne tabanlı ve dinamik kodlanan bir dildir. Python, öncelikle söz dizimi (syntax) yapısındaki sadelik ve kolaylıkla dikkat çekmektedir. C++, C# ve Java gibi dillere kıyasla Python dilinde çok daha az satırla, daha okunaklı kod yazılabilmektedir. Ayrıca, Python’da kod yazılırken satırlardaki girintilerin (indentation) çok önemli oluşu, okunaklı ve düzenli kod yazma alışkanlığı kazandırmaktadır. Python aynı zamanda nesne yönelimli bir dildir. Sözcük tipinde değişken tanımlamaya yarayan string (str) ve character (char) veri tipleri, sayı tipinde değişkenler tanımlayabildiğimiz integer (int), float gibi veri tipleri, listeler (lists), tüpler(tuples), sözlükler (dictionaries) ve dosyalar (files) Python’da değişken tanımlamak için kullanılan veri tipleridir. Bu veri tiplerinin her biri aslında birer sınıftır. Bu yüzden Python’da tanımlanan her bir değişken aslında ilgili sınıfa ait birer nesnedir. Dinamik kodlanan bir dil olması nedeniyle Python’da tanımlanan değişkenlerin tipleri başlangıçta belirtilmemektedir. Tanımlanan değişkenlerin tip kontrolleri programın çalışma anına bırakılmaktadır.

Python Dilinin Sürümleri

Python dilinin 2.x ve 3.x sürümleri bulunmaktadır. 2.x serisi 2.0.1, 2.5.4 vb. şeklinde ifade edilen sürümlerdir. 3.x dediğimizde de 3.1.4, 3.6.8 vb. şeklinde ki sürümlerden bahsederiz. Python dilinin 2.x ve 3.x serilerinin her ikisi de kullanılmaktadır ve kısaca Python2 ile Python3 şeklinde ifade edilmektedir.

Yeni yazılarımda görüşmek dileğiyle online kalın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir